PODRĘCZNIK GRY
WPROWADZENIE
Świat gry
Nacje i drużyny
Tryby gry
Skontaktuj się z nami
KAMPANIA DLA JEDNEGO GRACZA
Wikingowie z Królestw Północy
Anglosasi z Królestwa Brytanii
Niemcy ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego
Słowianie z Królestwa Polskiego
ROZGRYWKA WIELOOSOBOWA
Tryb anihilacji
Tryb dominacji
Metadane
EKONOMIA I BUDYNKI W OBOZIE
Budynki
Minimapa
WIOSKI I PUNKTY ZASOBÓW
Zajmowanie wiosek
Zarządzanie wioskami
DRUŻYNY
Najem drużyn
System „Kamień, papier, nożyce”
Walka
Utrzymanie drużyny
Morale
Bohaterowie
ZARZĄDZANIE DRUŻYNAMI
Umiejętności i technologie
Sztandary
STATUSY EFEKTÓW DRUŻYNY


WPROWADZENIE

Świat gry

Ancestors Legacy to gra osadzona w średniowieczu, przedstawiająca twarde, brutalne realia tamtych czasów. Gra stara się być zgodna z prawdą historyczną, co oznacza, że nie znajdziecie w niej magii ani innych elementów typowych dla fantastyki. Nacje występujące w grze stworzone zostały w oparciu o wygląd i sposób walki prawdziwych wojowników z krajów średniowiecznej Europy. Niemniej jest to tylko gra. Zależało nam na stworzeniu przyjemnej rozrywki, dlatego niektóre aspekty historyczne potraktowaliśmy z pewną swobodą, by były bardziej „grywalne”. Nie należy oczekiwać, że gra będzie całkowicie pozbawiona historycznych nieścisłości, choć staraliśmy się, by było ich jak najmniej.

Nacje i drużyny

Podobnie jak w większości historycznych gier strategicznych grywalne nacje zostały stworzone tak, by odzwierciedlały historyczną charakterystykę swoich pierwowzorów. Dotyczy to nie tylko wyglądu, ale także statystyk, ekonomii, zdolności i wyjątkowych typów drużyn. Na przykład niektóre nacje są szybkie i zwinne, ale mniej wytrzymałe, a ich osady można łatwo zniszczyć. Inne, oparte bardziej na konnicy, mogą być bardzo mocne, ale koszt ich utrzymania jest odpowiednio wyższy.

Tryby gry

Wybierając „Tryb pojedynczego gracza” z menu głównego, przeniesiesz się do menu wyboru kampanii. Na początku musisz ukończyć pierwsze cztery misje tutorialowe z kampanii wikingów, aby odblokować pozostałe kampanie. Aby zagrać w tryb dla wielu graczy, wybierz „Tryb wieloosobowy”.


Skontaktuj się z nami

Staramy się nieustannie udoskonalać grę, tak aby gracze mogli cieszyć się nią jak najdłużej. Dlatego też niektóre części podręcznika mogą być nieaktualne. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, znajdziesz błąd w grze lub w podręczniku albo po prostu chcesz do nas napisać, wyślij wiadomość na adres: support@destructivecreations.pl.


KAMPANIA DLA JEDNEGO GRACZA

Kampania dla pojedynczego gracza w Ancestors Legacy pozwala zagrać jedną z czterech historycznych nacji. Każda nacja ma dwie różne fabuły obejmujące pięć misji.

Wikingowie z Królestw Północy

 1. Ulf Żelaznobrody: Wciel się w wikingów napadających na słynny angielski klasztor Lindisfarne. Wydarzenie to jest uważane za początek epoki najazdów wikingów w Europie.

 2. Ruryk: Śledź historię Ruryka i wydarzenia na Rusi, gdzie podbił okolice Ładogi, a później Nowogród Wielki. Zapoczątkowało to dynastię Rurykowiczów, którzy przez wiele stuleci władali Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Anglosasi z Królestwa Brytanii

 1. Edward Wyznawca: Historia konfliktu między królem Edwardem a Godwinem z Kentu, najpotężniejszym wówczas brytyjskim earlem. Kampania rozpoczyna się, gdy Godwin po raz pierwszy sprzeciwia się woli króla, a kończy jego wygnaniem po przegranej bitwie pod Gloucester.

 2. Harold II Godwinson: Historia Dunstana, który po spotkaniu z królem Haroldem, następcą Edwarda, skutecznie odparł atak norweskiego króla Haralda Hardrady.

Niemcy ze Świętego Cesarstwa Rzymskiego

 1. Rudolf I: Śledź historię nowo koronowanego króla Niemiec Rudolfa, który obronił tron przed królem Czech Przemysłem Ottokarem II.

 2. Zakon Krzyżacki: Ta historia rozgrywa się w czasie drugiego powstania pruskiego. Po latach nauki w Zakonie Krzyżackim rycerz i rodowity Prusak, Herkus Monte, powraca do swojej rodzinnej wioski Pokarvis. Zdradzony przez Zakon, dołącza do rodaków i staje na czele pruskiego powstania przeciw Zakonowi Krzyżackiemu.  Grając jako krzyżacki rycerz Konrad von Thierberg, musisz zniszczyć ostatni bastion oporu powstańców.

Słowianie z Królestwa Polskiego

 1. Mieszko I: Odkryj, jak powstało państwo polskie i jak zyskało pierwszego władcę – księcia Mieszka I. Mieszko zapoczątkował dynastię Piastów i wprowadził do Polski chrześcijaństwo. Kampania opowiada historię obrony młodego państwa przed niemieckimi najazdami i zwycięstwa w bitwie pod Cedynią.

 2. Bolesław I Chrobry: Historia króla Bolesława I Chrobrego i jego konfliktu ze Świętym Cesarzem Rzymskim Henrykiem II. Kilka lat po zwycięskiej wyprawie na Kijów Bolesław został koronowany na pierwszego króla Polski.

ROZGRYWKA WIELOOSOBOWA

Tryb anihilacji

W trybie anihilacji zwycięstwo można osiągnąć poprzez zniszczenie obozu wroga. Gracz, który straci wszystkie kluczowe budynki w swoim obozie, zostaje wyeliminowany z gry. Aby temu zapobiec, dopilnuj, aby przez cały czas działał przynajmniej jeden z tych budynków: siedziba, koszary, strzelnica, kuźnia lub stajnie.

Tryb dominacji

Kluczem do zwycięstwa w trybie dominacji jest utrzymanie kontroli nad zdobytymi wioskami. Na początku gry punkty są rozdzielone po równo, a za każdym razem, gdy któraś drużyna zdobędzie więcej wiosek od przeciwnika, otrzyma punkty z jego puli. Gra kończy się, gdy jedna z drużyn straci wszystkie punkty lub gdy zniszczone zostaną wszystkie kluczowe budynki gracza. Punkty wyświetlane są w interfejsie gry (zob. poniżej). Na górze widoczny jest przyrost punktów na minutę, zaś na dole całkowita liczba punktów.UWAGI:

 • Na większości map jest parzysta liczba wiosek, więc nierzadko zdarza się, że wynik przez pewien czas się nie zmienia.

 • System punktowy w trybie dominacji nie jest powiązany z ilością zasobów zdobywanych i wydawanych przez gracza w trakcie rozgrywki.

 • Kiedy wioska jest w stanie „larum”, nie są za nią przyznawane punkty.

Metadane

Każda nacja w trakcie gry zdobywa doświadczenie (PD). Nawet porażka w trybie wieloosobowym daje pewną liczbę PD profilu. Zdobyte doświadczenie wpływa na poziom profilu.


Po zakończeniu gry wyświetlany jest ekran ze szczegółowymi statystykami. Informacje na temat najmu drużyn, strat, zdobytych i utraconych wiosek czy przychodu zasobów przedstawiane są w postaci tabel i wykresów ułatwiających analizę.


EKONOMIA I BUDYNKI W OBOZIE

Każdy gracz może nająć jednocześnie do dziesięciu drużyn. Limit drużyn uzależniony jest od liczby działających domów (zbudowanych i niezniszczonych) w obozie. Odpowiada jej wskaźnik populacji (ikona domu na pasku zasobów). Pozostałe ikony to twoje zasoby – drewno, żywność i żelazo – oraz tempo ich przyrostu. Jeśli najmiesz zbyt dużo drużyn, możesz zobaczyć ujemną wartość żywności. Pomóc może wtedy rozwiązanie drużyny. Każda nacja ma podstawowy przychód zasobów. Jednak aby zwiększyć tempo przychodu, należy najmować wieśniaków w wioskach lub podwyższyć poziom technologii w obozie.


Drewno pozwala budować i naprawiać budynki.

Żywność określa możliwości utrzymania armii.

Żelazo wykorzystywane jest do wynajdowania technologii i ulepszania armii.


Budynki

Jest 9 rodzajów konstrukcji, które można zbudować w obozie:

Siedziba: Pozwala budować wszystkie dostępne budynki oraz odblokowywać postęp technologii.

Koszary: Budynek wojskowy, w którym szkolone są drużyny do walki wręcz.

Strzelnica: Budynek wojskowy, w którym szkolone są drużyny strzeleckie.

Kościół / Miejsce kultu: Odblokowują tymczasowe wzmocnienia dla twojej nacji.

Kuźnia: Zapewnia różne technologie, które umożliwiają trwałe ulepszenia twojej nacji i pozwalają budować machiny oblężnicze.

Stajnie: Pozwalają najmować drużyny konnicy.

Domy / Namioty: Zwiększają limit populacji, co pozwala nająć więcej drużyn.

Wieże strzelnicze / Wieże: Pomagają bronić osad, automatycznie strzelając do wrogów znajdujących się w ich zasięgu.

Studnia: Pozwala chłopom gasić płonące budynki.


UWAGA:

 • W zależności od wybranej nacji niektóre z wymienionych powyżej budynków mogą być niedostępne.

 • Koszt pełnej naprawy budynku jest równy cenie jego wybudowania. Jeśli budynek się pali, nie można go naprawić, dopóki nie zostanie ugaszony.


W grach wieloosobowych siedziby są od razu zbudowane. W misjach dla jednego gracza w zależności od wybranej misji siedziba może, lecz nie musi być już zbudowana. Inne budynki wymagają zasobów (np. domy). Niektóre wymagają spełnienia określonych warunków (np. wyższy poziom technologii, działająca kuźnia itp.). Niektóre budowle są dostępne tylko dla określonej nacji. Na przykład tylko Niemcy i Słowianie mają stajnie. Wieże są zwykle dostępne od początku. Mogą być jednak niedostępne w niektórych misjach dla jednego gracza. W grach wieloosobowych zawsze na początku jest ich po trzy.

Minimapa

Minimapa zapewnia ogólny widok na pole bitwy i za pomocą określonych ikon przedstawia dodatkowe ważne informacje. Ikony mogą oznaczać drużyny, budynki, wioski, zasoby, pułapki itd.


WIOSKI I PUNKTY ZASOBÓW

Przejmowanie i utrzymywanie wiosek stanowi sedno strategicznej rozgrywki w Ancestors Legacy. Wioski nie należą do obozu gracza, lecz są kontrolowanymi przez komputer neutralnymi osadami (zaznaczone szarym kolorem na minimapie). Liczba punktów zasobów wokół wioski określa liczbę mieszkających w niej wieśniaków.

Zajmowanie wiosek

Liczba wieśniaków określa także siłę wioski, którą wskazuje ramka wokół paska wytrzymałości wioski:


Brak: Brak obrony (brak wieśniaków broniących wioski)

Brąz: Słaba obrona (od 1 do 5 wieśniaków broniących wioski)

Srebro: Średnia obrona (od 6 do 10 wieśniaków broniących wioski)

Złoto: Silna obrona (11 lub więcej wieśniaków broniących wioski)


Obrona wioski wskazuje, jak zaciekle wieśniacy będą jej bronili przed atakami.

Zarządzanie wioskami

Po zajęciu wioski możesz kontrolować jej mieszkańców za pomocą następujących przycisków:


Wyślij do określonych zasobów powoduje, że wieśniacy zaczynają pracować w wybranym punkcie zasobów (żywności, drewna lub żelaza).

Wyślij do wszystkich powoduje, że wieśniacy zaczynają pracować we wszystkich pustych punktach zasobów.

Wieże mogą być zbudowane, by bronić wioski przez automatyczne strzelanie do wrogów znajdujących się w ich zasięgu. Po zajęciu wioski wszystkie wieże zostaną automatycznie zniszczone. Wieże są czasem niedostępne w misjach kampanii.

Lepsza obrona powoduje najęcie dodatkowych wieśniaków do obrony. Będą jednak oni niedostępni do pracy w punktach zasobów.

Alarm nakazuje wszystkim wieśniakom przerwać pracę i bronić wioski. Należy odwołać larum, by po walce wrócili do pracy.


UWAGI:

 • Nawet neutralne wioski mogą mieć dostatecznie dużo wieśniaków, by stawić opór i zadać straty atakującym drużynom.

 • Wieśniaków pracujących w punktach zasobów można zabijać, przez co kontrolujący ich gracz musi nająć ich powtórnie, aby utrzymać dopływ zasobów i obronę wioski.

 • Wszystkie punkty zasobów mogą mieć dwa rozmiary – duże (dające więcej zasobów) lub małe (dające mniej zasobów).

 • Każda zajęta wioska zapewnia PD wszystkim biorącym udział w jej zdobyciu.

DRUŻYNY

W Ancestors Legacy gracz kontroluje sytuację na polu bitwy za pomocą drużyn. W grze jest 7 rodzajów drużyn:


Piechota z włóczniami

Piechota z tarczami

Piechota z bronią dwuręczną

Drużyny strzeleckie

Jazda

Machiny oblężnicze

Cywile

Najem drużyn

Drużyny najmowane są w odpowiednich budynkach (piechota w koszarach, jazda w stajniach itd.). Machiny oblężnicze takie jak balistę czy katapultę można nająć w kuźni, ale ich dostępność zależy od takich czynników jak nacja gracza, aktualny poziom technologiczny itp. Pozostawione maszyny oblężnicze mogą zostać przejęte przez drużyny. Aby przejąć porzuconą machinę oblężniczą, musisz mieć wolne miejsce dla drużyny oraz posiadać drużynę nienależącą do jazdy o odpowiedniej liczbie dostępnych jednostek. Wybierz drużynę i rozkaż jej przejąć porzuconą machinę oblężniczą, by móc nią sterować.

System „Kamień, papier, nożyce”

Każdy rodzaj drużyny ma swoje mocne i słabe strony. System walki oparty jest na grze w „Kamień, papier, nożyce”. Na przykład drużyna włóczników bardzo dobrze radzi sobie z piechotą z bronią dwuręczną, za to piechota z tarczami może sprawiać jej problemy. Poniżej znajduje się lista rodzajów drużyn:Rodzaj drużyny:

Mocny vs:

Słaby vs:

Piechota z włóczniami

Piechota z tarczami

Piechota z bronią dwuręczną

Jazda

Drużyny strzeleckie*

Balista*

Katapulta

Cywile

*Ta przewaga odnosi się tylko do ostrzału. W zwarciu są bardzo słabe.


UWAGI:

 • Im silniejszy wróg, tym więcej PD można otrzymać za jego pokonanie. Pokonując silniejszy rodzaj jednostki, drużyna otrzymuje 25% więcej PD. Jednak pokonując słabszą jednostkę, drużyna otrzymuje 25% mniej PD.

 • Drużyny tego samego rodzaju mogą mieć różne statystyki w zależności od nacji. Niektóre są silniejsze lub słabsze od innych.

 • Siła drużyny uzależniona jest także od poziomu jej specjalizacji i opancerzenia. Może być tak, że drużyna o wysokim poziomie i z maksymalnie ulepszonym pancerzem poradzi z każdym rodzajem przeciwników.

 • Aby na stałe ulepszyć drużyny swojej nacji, zainwestuj w ich doświadczenie.

Walka

Aby zaatakować drużynę przeciwnika, wybierz swoją drużynę, najedź kursorem na wrogą drużynę, a następnie wydaj rozkaz ataku. Jednak gdy drużyna przystąpi do walki, nie można nią sterować. W czasie walki drużyna może korzystać tylko ze swoich umiejętności drużynowych. Drużyny nie mogą opuścić walki inaczej niż poprzez odwrót lub zabicie wszystkich drużyn wroga biorących udział w walce.

Pamiętaj, że aby rozpocząć walkę, nie zawsze musisz wydać rozkaz do ataku. Jeśli drużyna wroga jest dostatecznie blisko, walka rozpocznie się automatycznie.


Utrzymanie drużyny

Każda drużyna potrzebuje żywności, aby pozostać w szczytowej formie – niektóre więcej od innych. Brak żywności powoduje, że morale zaczyna spadać, zmniejszając skuteczność drużyny w walce. Aby przywrócić jej siłę, zwiększ dopływ żywności, rozwiązując część drużyn lub najmując wieśniaków z wioski do zbierania żywności w punktach zasobów.

Morale

Morale drużyny ma ogromny wpływ na jej skuteczność w walce. Im niższe morale drużyny, tym większe zagrożenie ze strony negatywnych efektów takich jak obniżona prędkość, osłabione zdolności obrony i ataku, a także ograniczone straty zadawane wrogom. Morale drużyny może zostać obniżone w następujący sposób:

 • Pozostawienie wojsk zbyt długo pod ostrzałem przeciwnika (twoje oddziały strzeleckie również mogą zadawać straty sojusznikom, jeśli nie są właściwie ustawione).

 • Oskrzydlanie, szarża i atak od tyłu.

 • Jeśli twoje drużyny osaczone są przez przeważające siły wroga.

 • Jeśli nie masz żadnych przychodów z żywności i/lub masz za mało zapasów żywności.

 • Oddziaływanie wszelkich znaczących zdolności gracza wpływających na morale.

 • Wpadnięcie w pułapkę wroga.

Bohaterowie

Bohaterowie to wyjątkowy i bardzo istotny rodzaj jednostek w Ancestors Legacy. Jeśli twój bohater zginie w trybie dla jednego gracza, nie ukończysz misji, dlatego strzeż go jak oka w głowie. Bohatera rozpoznasz po złotym sztandarze i otaczającej go aurze. Bohaterowie nie tracą morale i nie potrzebują zasobów do utrzymania tak jak inne jednostki. Ponadto nie mogą budować pułapek. Ich aura chroni pobliskie drużyny (zarówno twoje, jak i sojusznicze) przed spadkiem morale, nawet jeśli brakuje im żywności.W trybie wieloosobowym bohaterowie wychodzą z siedziby na początku meczu i nie mogą być rekrutowani, gdy umrą. Jednak ich śmierć nie powoduje natychmiastowego zakończenia gry.


ZARZĄDZANIE DRUŻYNAMI

Umiejętności i technologie

Niektóre umiejętności, technologie i akcje są wspólne dla wszystkich drużyn i rodzajów drużyn:


Atak obszarowy (tylko maszyny oblężnicze): Atak na wyznaczony obszar przez krótki czas.

Zmień formację (przełączanie): Pozwala zmieniać rodzaj formacji twoich drużyn. Formacja ofensywna jest szybsza i bardziej agresywna, pozwala drużynom przeprowadzać szarże, ale jest słaba przeciwko atakom wroga. Drużyna w formacji defensywnej porusza się wolniej, ponosi mniejsze straty w przypadku ataku przeciwnika, ale nie może szarżować. Tylko drużyny w formacji defensywnej mogą wykrywać pułapki i ich unikać.

Wstrzymaj ogień (przełączanie, tylko jednostki strzeleckie): Jest to odpowiednik komendy „Zmień formację” dla drużyn strzeleckich. Włącza lub wyłącza automatyczny ostrzał, wykrywanie pułapek i unikanie pułapek.

Rozwiąż: Powoduje to trwałe wycofanie drużyny z pola bitwy i usunięcie wszystkich jej dotychczasowych postępów. Rozwiązanie drużyny przywraca niewielką ilość zasobów, a także pozwala zrobić miejsce w twojej armii dla innej drużyny.

Obóz medyczny: Może być wykorzystany, gdy żywotność drużyny spada. Można to robić wyłącznie poza walką. Pamiętaj, że drużyny korzystające z Obozumedycznego są szczególnie narażone na ataki wroga. Innym sposobem na uzdrowienie drużyny jest podróż lub wycofanie się do obozu – tam wszystkie drużyny są automatycznie uzdrawiane.

Odwrót i Odwrót do obozu: Zwykle powoduje to odesłanie drużyny w stronę własnej siedziby, jednak w misjach kampanii miejsce docelowe zależy od rozkładu mapy i scenariusza misji. Drużyny automatycznie wybierają najkrótszą drogę. W trakcie odwrotu nie można sterować drużyną. Czas trwania odwrotu zależy od poziomu morale drużyny – im niższy, tym dłużej trwa odwrót. Odwrót do obozu powoduje odesłanie drużyny aż do siedziby niezależnie od poziomu morale.

Pochodnie: Zwiększają pole widzenia w nocy, ale powodują, że drużyna jest bardziej widoczna (nawet w mgle wojny).

Uzupełnij: Pozwala nająć brakujących wojowników do drużyny. W tym celu drużyna musi znajdować się w pobliżu odpowiedniego budynku rekrutacji lub sojuszniczej wioski.

Pancerz: Ulepszanie pancerzy pozwala drużynie dłużej wytrwać w walce (zapewniając jej większą żywotność). Pancerz można ulepszyć dwukrotnie. Z każdym poziomem staje się cięższy, ograniczając nieco mobilność drużyny.

Specjalizacja: Ustala się jednorazowo podczas pierwszego awansu drużyny.

Pułapki: Specjalne urządzenia, dzięki którym można przechytrzyć wroga i zasiać chaos w jego szeregach. Jednak drużyna może obsługiwać ograniczoną liczbę pułapek jednocześnie. Są dwa rodzaje pułapek. Tańsze tymczasowo obniżają skuteczność drużyny, zaś droższe natychmiast uśmiercają część drużyny. Po wykryciu pułapki pozostają widoczne i tylko uruchomienie lub rozbrojenie ich pozwala usunąć zagrożenie.UWAGI:
 • Różne umiejętności lub technologie drużyn wymienione powyżej mogą być niedostępne w zależności od sytuacji w grze.
 • Aby zbudować pułapkę, drużyna musi stać bez ruchu i mieć dość miejsca.
 • Formacja defensywna nie tylko blokuje szarżę, ale też zadaje obrażenia, jeśli atak będzie przeprowadzony od frontu.
 • Drużyny w formacji ofensywnej będą automatycznie palić budynki wroga znajdujące się w ich zasięgu.
 • Nie można wycofać drużyny, która walczy w swoim obozie, lub gdy zdolność odwrotu jest zablokowana przez umiejętność wroga.


Oprócz uniwersalnych umiejętności, technologii czy akcji drużyny mogą mieć maksymalnie dwie umiejętności indywidualne. Umiejętności mogą być dostępne od razu po najęciu drużyny lub nabyte po spełnieniu wymagań właściwych dla danej nacji.


Umiejętności różnią się w zależności od rodzaju drużyny. Na przykład niektóre drużyny mogą zwiększać swoją prędkość ruchu lub wpływać na skuteczność przeciwnika w walce.

Sztandary

Drużyna zdobywa doświadczenie i automatycznie awansuje, kiedy zabija kolejnych wrogów. Przy pierwszym awansie drużyny gracz może wybrać jej specjalizację, która zapewnia wzmocnienie określonych parametrów. Gracz może to zrobić tylko raz dla danej drużyny. Drużyny do walki wręcz i drużyny konnicy mają inne specjalizacje (ofensywne, defensywne, związane z prędkością) niż drużyny strzeleckie (celność, przebicie itp.). Poziom drużyny i wybrana specjalizacja wyświetlane są jako ikony na dole sztandaru.

Szary pasek nad drużyną przedstawia jej morale. Poniżej znajdują się punkty żywotności (PŻ) – po jednym kwadraciku na każdą jednostkę w drużynie (zielone kwadraciki oznaczają zdrowe jednostki, a czerwone rannych). Niebieskie i czerwone ikony po bokach oznaczają statusy efektów i ogólny status drużyny.

Uwaga: Balisty i katapulty nie otrzymują PD i nie mogą wybierać specjalizacji.


STATUSY EFEKTÓW DRUŻYNY

Niewielkie symbole po prawej stronie sztandaru drużyny wskazują na jej statusy efektów. Mogą one znacząco wpływać na skuteczność bojową i zwrotność drużyny.


Po prawej stronie sztandaru mogą pojawiać się następujące efekty:

Więcej morale

Modyfikator żywotności

Modyfikator ataku

Modyfikator obrażeń

Modyfikator obrony

Modyfikator ostrzału

Modyfikator obrażeń dystansowych

Modyfikator zasięgu

Modyfikator prędkości ostrzału

Modyfikator celności ostrzału

Modyfikator obrony dystansowej

Modyfikator zasięgu widzenia

Modyfikator prędkości

Ruch niemożliwy

Odwrót niemożliwy


UWAGI:

 • Efekty mogą być pozytywne ( zielone) lub negatywne ( czerwone) i mają trzy poziomy: lub

 • Szary, przejrzysty pasek na ikonie przedstawia czas trwania efektu lub szybkość jego aktywacji/dezaktywacji.


Po lewej stronie sztandaru drużyny widoczny jest jej ogólny status określany na podstawie otoczenia, formacji itp.

Czynniki wpływające pośrednio na zdolności drużyny:


Doświadczeni w boju

Odwrót

Formacja defensywna

Leczenie

Formacja ofensywna

Woda/bagna (mniejsza prędkość ruchu)

Deszcz lub gęsty deszcz (budynki palą się dłużej, ruch jest spowolniony)

W krzakach (ukrycie, zmniejszony zasięg widzenia)

Śnieg lub gęsty śnieg (podobnie jak

deszcz)


Las (zmniejszony zasięg widzenia, zwiększona obrona dystansowa)

W kręgu obronnym

W ścianie włóczni


UWAGA: Otoczenie, w jakim znajduje się drużyna, może znacząco wpływać na jej zdolności bojowe i zwrotność.